Çin Malı Kullanın Çünkü...

Çin Malı Kullanın Çünkü...

Ucuzdur.
İşin esprisi bir yana, Çin mallarının özellikleri şunlardır:
  • Pahalıdır. Bilindiği gibi çoğu Çin malı ürünün ömrü azdır. Kısa sürede bozulur ve size yeni bir masraf çıkartır.
  • Zevksizdir. Çin malı ürünlerin tasarımları ya zevksizdir ya da kaliteli ürünlerin kopyasıdır. Tasarımını beğendiğiniz ve kopya olmayan birkaç Çin malı ürün gördüyseniz onları da başka ülkelerin markaları tasarlayıp Çin’in fabrikalarında ürettirmişlerdir.
  • Kalitesizdir. Çin malı ürünlerin sıradan bir fabrikaya göre çok daha fazla kapasiteye sahip olan Çin fabrikalarında üretilmesi nedeniyle ki buna sürümden kazanmak deniyor, bu ürünlerin ya ucuz kanserojen maddeler içermekte ya da dayanıksız hammaddelerden üretilmektedir. Bu nedenledir ki bilinçli müşteriler Çin malı ürünleri çocuklarından uzak tutmak için çaba gösterirler.
  • Vicdansızlıktır. Çin fabrikalarında işçilerin kölelik koşullarında çalıştırıldığı, Türkiye’dekinden bile daha az asgari ücretler verildiği, çalışma saatlerinin sosyal yaşama zaman bırakmadığı, çoğu işçilerin fabrikalarda yatıp sadece hafta sonları dışarı çıkabildikleri bilinmektedir.

Bunların dışında Çin malı ürün kullanmanın başka sorunları da bulunuyor. Örneğin, Türk malı satın almak isteyen bir müşteri, yerli marka bir ürünü satın alıp eve götürdüğünde altında “Çin’de üretilmiştir” yazısını görüyor. Bu yazı, Türk markasının gidip Çin’deki bir fabrikaya o aldığınız üründen binlerce üretmesi için tonla para döktüğü anlamına geliyor. Türkiye’de bu kadar işsiz, bu kadar maden, bu kadar üniversite, bu kadar meslek kursları, bu kadar enerji alımı, bu kadar sanayi altyapısı varken pek çok Türk firması gidip Çin fabrikalarına para döküyor. Bu ürünlerin üretiminden tek bir Türk işçisi tek bir kuruş kazanmıyor. Bunu kabullenmek de ayrı bir vicdan meselesidir.
Unutmadan… Çok satılanın fiyatı doğal olarak ucuzlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder